Distinguished Service Awards

Distinguished Service Awards
Consultative Committee Nominees /Date No. Country
1990
Roos P. Charlet (posthumously) 1 France
Boyazoglu H. de Boer 2 The Netherlands
Wojcik, van Snick, Hartmann H. Zlatic 3 Croatia
1991
Roos A. Horn 4 Hungary
Boyazoglu V. Fischback 5 Luxembourg
Wojcik, van Snick, Hartmann H. Krausslich 6 Germany
1992
Nardone

C.L. de Cuenca

(posthumously)

7 Spain
Boyazoglu G. van Snick 8 Belgium
Jasiorowski, Lonnfors, Vaz Potugal H. Skjervold 9 Norway
1993
Nardone J. Delage 10 France
Boyazoglu K. Maijala 11 Finland
Jakubec, Bichard, Solms-Lich A. Montemurro 12 Italy
1994
Nardone 13 not attributed
Frydlender N. Zervas 14 Greece
Jabucec, Bichard, Solms-Lich A. Rerat 15 France
1995
Nardone O. Hartmann 16 Austria
Frydlender H. Jasiorowski 17 Poland
Bichard, Solms-Lich, Todorov A. Neimann-Sorensen Will 18 Denmark
Nardone M. Lonnfors 19 Finland
Frydlender A. Mescal 20 Ireland
Tisserand, Galvez Morros, Todorov A. Vaz Portugal 21 Portugal
1997
Solms Lich R. Politiek 22 The Netherlands
Nardone I. Bodo 23 Hungary
Boyazoglu G. Rognoni 24 Italy
1998
Solms-Lich R. Wasmuth 25 Germany
Boyazoglu V. Jakubec 26 Cech Republic
Wagner,Hetenyi, Flanagan R. Zimbelman 27 USA
1999
Solms-Lich J. Dohy 28 Hungary
Boyazoglu H. Gravert 29 Germany
Van, Aumaitre, Flanagan T. Sutherland 30 USA / Scotlandgiven 2000
2000
Solms-Lich R. Hanset 31 Belgium
Boyazoglu K. Dogan 32 Turkey
Van J. H. Hofmeyr 33 South Africa
Aboul Naga, Rossi D.L. Simon 34 Germany
2001
Aumaitre J. Plesnik 35 Slovakia
Boyazoglu P. Glodek 36 Germany
Van, Rossi, Morel In K. Han 37 South Korea
 2002
Aumaitre                 M.M. Shafie 38 Egypt
Bo azo lu                 M. Sedrati 39 Morocco
Van, Morel                 A. Oder 40
2003
Nardone                S. Casu 41 Italy
Boyazoglu                M. Bichard 42 UK
2004
Crettenand                N. Ratheiser 43 Austria
Meyn                F. Habe 44 Slovenia
Peterson                O. Saveli 45 Estonia
2005
Rosati                L. Fesiis 46 Hungary
Flanagan                A. Aumaitre 47 France
Phili sson                A. Roos 48 Sweden
2006
Boyazoglu                J. Hodges 49 Austria
Mihina                A. Sommer 50 Slovakia
Nardone               M. Zjalic 51 Croatia
2007
Flanagan               J. O’ Grady 52 Ireland
Gabina              C. Thomas 53 Scotland
Kalm              J. Maki-Hokkonen 54 Finland
2008
Gabina              O. R. Dyrmundsson 55 Iceland
Flanagan              E. Kalm 56 Germany
Sejrsen              J. Philipsson 57 Sweden
 2009    
Sejrsen             J. A. Fernandez 58 Denmark
Rosati             P. Cunningham 59 Ireland
Strandberg             E. Fimland 60 Norway
 2010
Vriesekoop             A. van der Zijpp 61 Netherlands
Von borell             F. Madec 62 France
Zervas             S. Mihina 63 Slovakia
 2011
Sejrsen             J. Flanagan 64 Ireland
Rosati             A. Maki-Tanila 65 Finland
Thomas            D. Gabina 66 Spain
 2012
Kris Sejrsen            G. Bertoni 67 Italy
           A. Nardone 68 Italy
           B. Malmfors 69 Sweden
 2013
Pieter Knap            K. Sejrsen 70 Denmark
P.Chemineau            D. Sauvant 71 France
Matthias Gauly            M. Schneeberger 72 Switzerland
 2014
Kris Sejrsen            M. Bonneau 73 France
P.Chemineau            K. Oldenbroek 74 Netherlands
G.Zervas            F. Guessous 75 Morocco
 2015
Odd Vangen            P. Knap 76 Netherlands
Antonella Baldi            M. Doreau 77 France
Matthias Gauly            A. Hofer 78 Switzerland
2016
Philippe Chemineau           O. Vangen 79 Norway
Matthias Gauly           D. Krencik 80 Poland
Mike Coffey            G.Pollott 81 UK
2017
 Lotta Rhymmer   H. Simianer 82 Germany
 Matthias Gauly   P.Chemineau 83 France
 Andrea Rosati   M. Jacobs 84 Netherlands